Question
16 Jan 06:27 AM

Closed question
Question about English (US)

please correct it. Thank you in advance.

I am good at saving money. Take yogurt, for example. My family like yogurt, so we buy yogurt a lot. I ended up thinking “Oh, I spend too much money on yogurt. I think I can save some money if I make yogurt at home.” So, I bought a yogurt maker and yogurt starter last year. It only cost 100 dollars. Every time I make yogurt, I can save 5 dollars comparing buying it. I can break even when I make it twenty times. I can get there soon, but I am very busy right now making red ginseng because I bought a ginseng maker last month. It only cost 250 dollars. See? I know how to save money.

여기에 내용을 추가해 주세요. 어떤 언어로도 쓸 수 있습니다.
Answers
Read more comments

English (US)
Similar questions